07.07.2011 — Eftersom jeg har planer om at tilføre verden endnu en datalogi- eller it-studerende om små 20 år, går jeg på barsel for at sørge for at den lille gut kommer godt fra start! Bloggen holder derfor pause indtil engang i foråret 2012.
24.05.2011 — RHoK er en weekend i velgørenhedens tegn, som arrangeres verden over i samarbejde med Google, Verdensbanken, Yahoo!, Microsoft og NASA. I år er det fjerde gang, at begivenheden løber af stablen. Det sker i 18 byer verden over – lige fra Buenos Aires til Melbourne og Aarhus.
09.05.2011 — 13. maj 2011 indvier professor og Turing pris modtager Andrew Chi-Chih Yao det nye grundforskningscenter Center for the Theory of Interactive Computation (CTIC). Centeret kommer til at ligge i henholdsvis Beijing og Aarhus og skal ledes af datalogi professorerne Andrew Chi-Chih Yao, Tsinghua universitet og Peter Bro Miltersen, Datalogisk Institut.
Google inviterer til oplæg med Lars Bak d. 5. maj!
28.04.2011 — Alle studerende på Datalogisk Institut inviteres til Googles oplæg med Lars Bak torsdag d. 5. maj kl. 16.00-17.00. Oplægget afholdes i Store Auditorium i Incuba Science Park.
12.04.2011 — Læs mere om to forskellige, aktuelle tilbud: 1: Kandidatuddannelse på Masdar Institute i De Forenede Arabiske Emirater 2: Sommerskole i Utrecht Bemærk ansøgningsfristerne!
Formidlingsoplæg for studerende: "On Definitions" d. 4/4
28.03.2011 — Mandag d. 4. april kl. 15.30-17 i Shannon 157 holder Olivier Danvy et nyt oplæg med fokus på formidling.
40 års jubilæum på Datalogisk Institut!
22.02.2011 — KOM OG VÆR MED, når vi fejrer 40 års jubilæum d. 1. april!Instituttet håber, at I studerende har lyst til at være med til at gøre festen fantastisk. Der kommer både nuværende og tidligere studerende og medarbejdere - og der er mulighed for at tage en ledsager med.Eftermiddagsarrangement og reception er gratis. Deltagelse om aftenen med velkomstdrink, mad, et glas vin, livebands og fest, koster 200 kr. pr. person.Tilmelding senest d. 1. marts - til foredrag, reception og middag - via web-siden:cs.au.dk/daimi40Program14.00-14.10: Velkomst ved institutleder Kurt Jensen14.10-15.10: Instituttet gennem 40 år ved professor Mogens Nielsen m. fl.15.10-15.30: Instituttet anno 2011 ved institutleder Kurt Jensen15.30-17.30: Reception18.00: Festmiddag i Atletion
IBM'er for en dag - d. 24. februar
18.02.2011 — Formål: At vise kandidatstuderende, hvordan det er at arbejde i en meget stor IT virksomhed, og hvad man kan bruge sin uddannelser til efter endte studier. IMB tilbyder ved arrangementet at komme tættere på en række forskellige karriereveje. Læs mere Praktisk: Arrangementet er gratis, og der er frokost inkluderet Det afholdes i Aarhus den 24/2 på IMBs lokation på Bytoften 1, 8240 Risskov Arrangementet starter kl 9.30 og slutter kl. 16.00. BEMÆRK: Der er kun 12 pladser, så man skal være hurtig! Tilmelding efter først til mølle princippet.
17.02.2011 — D. 23. februar kl. 15.15-17.00 afholder Science Joblink et studiejob arrangement, hvor du kan lære en masse om, hvordan du finder det rette studiejob. Der vil være en række forskellige oplæg, tid til spørgsmål og kaffe og kage :-)Hvor: Bygning 1432, Aud. G2Hvornår: D. 23/2 2011Læs mere
Vil du vide mere om karrieremuligheder...
17.02.2011 — .....så tilmeld dig "studenternetværket" som er et nyt initiativ fra Datalogforeningen. Datalogforeningen er en faglig forening for dataloger og datalogistuderende, der holder faglige arrangementer, udarbejder lønstatistik og meget mere. Og nu har de dannet "Studenternetværket", hvor studerende kan komme i kontakt med nogle af de mere end 700 medlemmer - med tilsammen 3500 års erfaring - som gerne dele ud af deres viden om karriere og muligheder.Ved at melde dig ind i studenternetværket kan du komme i kontakt med en færdiguddannet datalog inden for netop det område, der interesserer dig. Og sammen med vedkommende kan du blive klogere på området ved f.eks. at besøge hans/hendes arbejdsplads, snakke arbejdsopgaver, snakke muligheder, snakke ansøgninger osv., osv.Du kan læse mere om netværket på datalogforeningens hjemmesideOg du kan kontakte netværket på: studenternettet@datalogforeningen.dk